Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Akwa świat to portal poświęcony akwarystyce słodkowodnej i wszystkiemu co jest z nią związane. Zarówno początkujący jak i bardziej doświadczeni akwaryści znajdą tu informacje i porady, pomagające w ustrzeżeniu się błędów i niepowodzeń, nieodzownie towarzysząch temu pięknemu hobby. Każdy z Was może przyczynić się do rozbudowy serwisu. Zapraszam do przysyłania własnych artykułów, poradników oraz zdjęć związanych z akwarystyką. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w forum dyskusyjnym, gdzie można podzielić się własną wiedzą a także zadać pytanie.

Baza ryb

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

Piękniczka błękitnooka - Priapella intermedia

    Pełny urok piękniczki błękitnookiej uwidacznia się tylko w obszernym akwarium z krystalicznie czystą wodą o temperaturze 23—25 st. C. Akwarium należy obficie obsadzić roślinami pokrytymi delikatnymi liśćmi. Rybki te nie powinny przebywać razem z innymi gatunkami, które mogą przysłaniać subtelne piękno i delikatną barwę ciała piękniczki. Walory te należy podkreślać jedynie idealną czystością wody.
    Pokrewny gatunek, pochodzący również z Meksyku, P. bonita osiąga niemal te same rozmiary, ale znacznie różni się kształtem ciała od P. intermedia. Opisano go już w 1904 roku, ale aż dotąd pozostawał prawie nie znany akwarystom.

Długość: samce do 5cm, samice do 7cm
pH: 6,5 – 7,5
Temperatura: 22 - 28 st. C


    Żyworodna Priapella intermedia (1), do niedawna nie znana nauce i akwarystom, została odkryta w bieżących wodach przesmyku Tehuantepec koło Coatzacoalcos i rzeki o tej samej nazwie w południowej części Meksyku. W Europie prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiła się w latach sześćdziesiątych naszego stulecia w niewielkiej liczbie.

    U samców występuje gonopodium, poza tym prawie nie ma różnic płciowych. Samce osiągają długość 5 cm, samice 7 cm. Piękniczka błękitnooka, w przeciwieństwie do innych piękniczkowatych, jest bardzo wrażliwa na częste zmiany środowiska i niską wartość pH. Dobrze czuje się w wodzie z dodatkiem soli morskiej lub kuchennej (1 łyżeczka na 10 l).

    U samicy piękniczki błękitnookiej nie widać żadnych oznak ciąży. Kształt brzucha jest taki sam przed i po porodzie, nie ma także tzw. plamy etażowej koło otworu odbytowego. Uniemożliwia to praktycznie określenie czasu porodu. Młode samice o długości 3-4 cm rodzą bardzo mało młodych - około 10-15 szt. Przerwa między poszczególnymi miotami jest stosunkowo długa, trwa ponad 5 tygodni, choć nieliczni podają 30-32 dni. Młode mierzą około 8 mm, mają charakterystyczne błękitne oczy i rosną dość wolno. W celu uzyskania większej liczby młodych należy przygotować większe akwarium (50-100 l) gęsto obsadzone roślinami, zwłaszcza przy powierzchni, i wpuścić stadko hodowlane z przewagą liczebną samic. Od czasu do czasu młode należy przenosić do oddzielnego zbiornika, w którym będą rosnąć aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej.